NABÓR

18 stycznia 2013

 

Szanowni Państwo

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Trzebnicy  ogłasza nabór kandydatów do pełnienia funkcji Rodziny Zastępczej zawodowej o charakterze pogotowia rodzinnego.

 

Czym jest ta rodzinna forma pieczy zastępczej?

Rodzinna piecza zastępcza, to rodziny zastępcze mające na celu zapewnienie dziecku całodobową opiekę oraz wychowanie. Ustawa precyzuje to zadanie, zakładając, że ta forma opieki pozwala na traktowanie dziecka lub dzieci w sposób sprzyjający jego poczuciu godności i wartości osobowej, zapewnią dostęp do przysługujących świadczeń zdrowotnych, odpowiednie kształcenie, ewentualne wyrównywanie braków rozwojowych i szkolnych, zapewnienie możliwości rozwoju uzdolnień i zainteresowań, w razie potrzeby opiekę specjalistyczną. Pełnienie funkcji zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem rodziny zastępczej wymaga uzyskania pozytywnej opinii właściwego miejscowo ośrodka pomocy społecznej oraz posiadania świadectwa ukończenia szkolenia organizowanego przez organizatora rodzinnej pieczy zastępczej – w tym przypadku - Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Trzebnicy.

 

Komu można powierzyć funkcję rodziny zastępczej o charakterze pogotowia rodzinnego

Rodzinę zastępczą o charakterze pogotowia rodzinnego stworzyć osoby, które :

  1. dają rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej,

  2. nie są i nie były pozbawione władzy rodzicielskiej, oraz władza rodzicielska nie jest im ograniczona

ani zawieszona,

  1. wypełniają obowiązek alimentacyjny – w przypadku gdy taki obowiązek w stosunku do nich wynika z tytułu egzekucyjnego,

  2. nie są ograniczone w zdolności do czynności prawnych,

  3. są zdolne do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem, co zostało potwierdzone zaświadczeniami o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pełnienia funkcji rodziny - wystawionymi przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej,

  4. przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

  5. zapewnią odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe umożliwiające dziecku zaspokajanie jego indywidualnych potrzeb (w tym: rozwoju emocjonalnego, fizycznego i społecznego, właściwej edukacji i rozwoju zainteresowań, wypoczynku i organizacji czasu wolnego).

  6. nie można powierzyć takiej funkcji osobom, które były skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

 

Kiedy rodzina zastępcza zawodowa o charakterze pogotowia rodzinnego może przyjmuje dziecko pod opiekę?

 

Rodzina zastępcza zawodowa o charakterze pogotowia rodzinnego jest to zastępcza forma opieki nad dzieckiem lub dziećmi pozbawionymi opieki rodziców lub opiekunów prawnych. Rodzina zastępcza zawodowa pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego przyjmuje dziecko: na podstawie orzeczenia sądu, w przypadku gdy dziecko zostało doprowadzone przez Policję lub Straż Graniczną a także na wniosek rodziców, dziecka lub innej osoby w przypadku, gdy podczas prowadzenia czynności przez pracowników służb społecznych, stwierdzono taką potrzebę i uznano zabezpieczenie dziecka za niezbędne.

 

Czy można odmówić przyjęcia dziecka?

Tak. Rodzina zastępcza zawodowa pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego może odmówić, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, przyjęcia dziecka: jeżeli łączna liczba umieszczonych w tej rodzinie dzieci przekroczy 3, powyżej 10 roku życia dziecka doprowadzonego przez Policję lub Straż Graniczną. W przypadku przyjęcia dziecka w sytuacji, o której mowa powyżej rodzina zastępcza zawodowa pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego informuje o tym niezwłocznie, nie później niż w ciągu 24 godzin, właściwy sąd, starostę oraz ośrodek pomocy społecznej.

 

Jaki okres dziecko może przebywać w tej formie pieczy zastępczej?

W rodzinie zastępczej zawodowej pełniącej funkcję pogotowia rodzinnego umieszcza się dziecko do czasu unormowania sytuacji dziecka, nie dłużej jednak niż na okres 4 miesięcy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres ten może być przedłużony, za zgodą organizatora rodzinnej pieczy zastępczej do 8 miesięcy lub do zakończenia postępowania sądowego o:

1) powrót dziecka do rodziny,

2) przysposobienie,

3) umieszczenie w rodzinnej pieczy zastępczej.

 

Czy rodzina zastępcza zawodowa o charakterze pogotowia rodzinnego otrzymuje wsparcie finansowe?

Tak. Rodzinie zastępczej zawodowej pełniącej funkcję pogotowia rodzinnego przysługuje wynagrodzenie nie niższe niż kwota 2.600 zł miesięcznie, rodzina otrzymuje wynagrodzenie zarówno w sytuacji pozostawania w gotowości do przyjęcia dziecka, jak też z tytułu świadczonej opieki i wychowania. Na każde dziecko umieszczone w Rodzinie Zastępczej lub Rodzinnym Domu Dziecka powiat pokrywa częściowe koszty utrzymania dziecka wysokości 1000zł miesięcznie na dziecko. Jeżeli umieszczone dziecko w pieczy zastępczej posiada orzeczony stopień niepełnosprawności otrzymuje dodatek w wysokości 200 zł miesięcznie.

 

  

OSOBY I RODZINY ZAINTERESOWANE PEŁNIENIEM FUNKCJI RODZINY ZASTĘPCZEJ PROSZONE SĄ O KONTAKT:

Powiatowe Centrum Pomocy Rodziny

ul. Kościuszki 10, 55 – 100 Trzebnica

tel./fax (071) 387 – 05 - 96

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Trzebnicy pracuje w godzinach:

od poniedziałku do piątku: od 07:30 do 15:30, w środy od 8.00 do 16.00

 

Powrót do listy aktualności

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
ul. Kościuszki 10 55-100 Trzebnica
 
tel. 71 387-05-96 tel. 71 387-06-70
 
Kontakt SMS dla Osób Niesłyszących:
 
pcpr@pcpr.trzebnica.pl
Link do platformy epuap
homechevron-left